Včelky samotářky - propagace a osvěta

Včely samotářky jsou naše, tak trochu osudové téma. Tyto včelky, kterých u nás žije desítky a desítky druhů, často unikají i pozornosti „profesionálních“ včelařů, natož pak "obyčejných" lidí.  Nežijí totiž ve velkých rojích, jako včela medonosná, ale poustevnickým velmi nenápadným životem v úzkých otvorech ve dřevě, ve zdech nebo v zemi.

Bohužel mnoho lidí včelky samotářky hubí. Obávají se třeba, že jim „rozežerou“ dům,  že jsou alergičtí na včelí žihadla, okusování rostlin… Jak to tak bývá, důvod se vždycky najde. A to přesto, že nic z toho není pravda.

Tuto situaci vystihuje staré české přísloví: „ Po všeckém hovno, enom po včelách med“. Jistě včelky samotářky nám med nedávají, ale hubit si opylovače zahrady, může jen vyšinutý nebo neinformovaný člověk. Blázny asi nepředěláme, ale s informováním snad něco dělat lze. I proto je tu web www.vcelkysamotarky.cz, i proto budeme rádi, když tyto informace, které na tomto webu najdete budete dále šířit. Vždyť posezení se samotářkami a jejich úkryty si může dopřát opravdu každý na zahradě venkovského domu nebo i na balkoně paneláku ve velkoměstě.